ITTC

Projekt IT´S TIME TO CARE (ITTC) navazuje na úspěšný mezinárodní projekt IT´S TIME TO HELP (ITTH), který probíhal v letech 2014 - 2016 ve spolupráci šesti eko-škol z Finska, Lotyšska, Malty, Německa a Portugalska. Opět chceme úspěšně reprezentovat naši školu a město a šířit dobré jméno celé republiky v mezinárodní spolupráci s eko-školami z Finska, Lotyšska, Malty a Portugalska, a nově i z Bulharska. Tím, že partnery v ITTC projektu jsou eko-školy z různých částí Evropy s různými zkušenostmi, možnostmi a metodami propojení formálního a neformálního vzdělávání, zakomponování cílů trvale udržitelného rozvoje do školního kurikula i metodami ke zvýšení motivace k dalšímu vzdělávání žáků i učitelů, dojde k vzájemnému obohacení a sdílení příkladů dobré praxe u všech spolupracujících subjektů, kterými budou nejen partnerské školy, ale i studenti a učitelé středních i vysokých škol se svými vyučujícími, odborníci z praxe, lokální i regionální společnosti, eko-centra i další subjekty ochotné zapojit se do ITTC včetně rodičů a široké veřejnosti.

Klademe za cíl dále rozvíjet a prohlubovat výstupy z projektu ITTH a zároveň směřovat k plnění programu globálního rozvoje a výsledků Agendy 2030 spolu s naplňováním principů trvale udržitelného rozvoje, tj. více spolupráce, více myslet na druhé a vážit si životního prostředí. Metodologii mezinárodního programu Ekoškola (tj. analýza, plánování, monitorování a evaluace, informování a spolupráce a šíření výstupů a výsledků práce) budeme tentokrát aplikovat na témata:

* Voda - dostupnost pitné vody, jej kvalita a kvantita, znečišťování vody, život ve vodě

* Energie - dostupné a čisté energie, udržitelné a moderní zdroje energie, energie z obnovitelných zdrojů

* Město a obec - dostupnost kvalitního a bezpečného života a základních služeb, dopad životního prostředí na život občanů

* Společnost - zodpovědná spotřeba a výroba, průmysl, inovace a infrastruktura

* Klimatické změny - jejich dopady v současnosti i budoucnosti, možná opatření

* Země - život na zemi, hospodaření s půdou a změny v biodiverzitě.

Projektovými aktivitami chceme podporovat formální i neformální vzdělávání žáků a rozvoj jejich klíčových kompetencí směřující k podpoře polytechnického vzdělávání za pomoci konceptu STEAM - Science (přírodní vědy) - Technology (technika) - Engineering (technologie) - Art (umění) - Maths (matematika) a zároveň zlepšovat jejich dovednosti i v dalších předmětech, např. v ICT, cizích jazycích, dějepise či zeměpise a ukázat jim i cestu možného dalšího studia technických oborů.

Tyto předměty jsou stěžejní pro rozvoj ekonomiky státu, udržení konkurenceschopnosti a trvale udržitelného rozvoje.

Práce na tématech propojuje koncept STEAM s badatelskou výukou, při které jsou žáci vedeni ke kladení otázek, vyhledávání a třídění informací, formulaci hypotéz, k plánování si postupu práce, k uskutečňování samotných pokusů, vyhodnocování výsledků, ověřování hypotéz a následné prezentaci jejich práce a výsledků před ostatními včetně navrhování možných řešení konkrétních problémů v praxi.

Podrobné informace o aktivitách projektu ITTC najdete na jeho webových stránkách: https://www.zstravnik.cz/ittc/