Mezinárodní projektové setkání v Portugalsku

     Ve dnech 1. – 5. února proběhlo v Portugalsku setkání účastníků projektu „It´s time to help“. Účastníci všech šesti zemí dorazili v pořádku v zastoupení vždy 2-3 učitelů a 2-3 studentů/žáků: Olanies 1. vidusskola, z Lotyšska Källhagens škola z Finska, Lukas schule z Německa a De La Salle College z Malty. My jsme reprezentovali naši školu v počtu pěti členů – 2 učitelky a 3 žákyně. Již 5. setkání proběhlo v malém městečku Cuba na jihu Portugalska. 

     Na základní škole s názvem AECUBA a jejím blízkém okolí probíhaly nejrůznější aktivity spojené s tématem „biodiverzita“. V pondělí po vstupním uvítacím programu nám byla představena škola, její okolí a sportovní centrum. Hned druhý den probíhaly v místním auditoriu prezentace všech škol, které si vzali za své samotní žáci. Odpoledne se uskutečnila již tradiční schůzka učitelů o současném a budoucím stavu projektových aktivit. Ve středu jsme navštívili nedalekou výrobnu olivového oleje, dozvěděli jsme se o produkci vína a odpoledne jsme navštívili 2 centra zabývající se daným tématem „biodiverzita“ – vzdělávací centrum EDIA a střední školu zemědělskou, kde si žáci mohli vyzkoušet pokusy ve skupinkách. Ve čtvrtek žáci opět prezentovali svou školu a zemi v oblasti biodiverzity a probíhalo vyhodnocení silných a slabých stránek ve skupinách. Večerní program probíhal ve školní jídelně, kde dokonce přišli rodiny ubytovávající zahraniční žáky. V pátek jsme se rozloučili na místním tradičním karnevalu v maskách. 

     Celý týden probíhal v poklidu typickém pro místní portugalské obyvatelstvo/lid. 

     Fotografie ze setkání jsou k nahlédnutí na: itth.webnode.cz/gallery/project-meetings-photos/portugal-2016/

 

 

Téma setkání: BIODIVERZITA

     Tématem setkánív Portugalsku byla biodiverzita. Žáci si připravili odpovědi na 14 otázek. 4 otázky s podtitulem Biodiverzita v číslech se týkaly druhové a ekosystémové pestrosti v dané zemi. V pěti otázkách žáci představili na fotografiích přirozené, umělé i degradované ekosystémy své země a u těch poškozených navrhovali možná zlepšení. Podtitul zněl: Biodiverzita v obrazech. Poslední skupina otázek se týkala toho, aby se žáci i učitelé mohli vzájemně inspirovat jak a kde se žáci o biodiverzitě učí

      Prezentací vzniklo několik v rámci hodin Základy ekologie v 9. ročníku. Z nich pak skupinka ekotýmáků spolu s paníma učitelkama doladila tuto vymazlenou prezentaci: https://1drv.ms/1OpQaNk

     Na setkání v Portugalsku jsme cítili, že naše škola v tomto tématu měla trochu navrh, protože máme nádhernou školní zahradu, kde je několik ekosystémů a v nich spousta druhů rostlin i živočichů, které v hodinách ekologie a přírodopisu pozorujeme. Snažíme se na naší živé školní zahradě uplatňovat principy přírodních zahrad a proto na ni máme vysokou druhovou pestrost.

V čem jsme byli inspirací

     Největší inspirací pro školy je odpověď na otázku číslo 13, která zní: Jak zvyšujete biodiverzitu ve svém okolí. Na naší škole děláme toto:
  • Vyvěšujeme ptačí budky
  • Instalujeme hmyzí domečky
  • Letos jsme vybudovali kout DIVOČINU do které již nechceme zasahovat
  • Vyrobili a instalovali jsme škvoří domečky
  • Máme postavenou skrýš pro ježka
  • Vystavěli jsme jezírko a pítko pro ptáčky
  • Na zimu instalujeme krmítka pro ptáčky a pravidelně je krmíme
  • Máme ještěrkovník
  • Zasadili jsme keře, které mají bobule – pro ptáčky
  • Vysadili jsme motýlí keř – komuli Davidovu – na přilákání motýlů
     Inspirací je i odpověď na otázku číslo 14. Jaké pěstitelské zásady dodržujeme na naší školní zahradě, abychom chránili biodiverzitu.
  • Hnojíme přírodními hnojivy
  • Vysazujeme k sobě rostliny do permakulturních záhonů, které se vzájemně podporují
  • Kompostujeme a kompost na jaře dáváme k rostlinám
  • Proti škůdcům vysazujeme aksamitník
  • Vyrábíme rostlinné zákvasy a nálevy proti škůdcům

 

Postřehy žáků ze setkání

Adéla a Karolína Benešovi:
 

V neděli brzo ráno jsme se vydali do Prahy, z Prahy jsme letěly do Portugalska. V Portugalsku si nás vyzvedli rodiny, bohužel jsme nebydlely se sestrou spolu.

V pondělí jsme se seznámili s učiteli a s ostatními žáky. Vystoupil pěvecký sbor s tradičním portugalským zpěvem. Dále nás zavedli do velké budovy a tam jsme si mohli vyzkoušet jak se pracuje na hrnčířském kruhu. Poté jsme si prohlédli město Cuba. Po prohlídce města jsme se domluvili s ostatními a šli jsme do restaurace a tam jsme se více seznamovali.

V úterý jsme měli prezentace o školách a po nich následoval sportovní program. Nejprve jsme šli do tělocvičny a tam jsme si vyzkoušeli lukostřelbu a golf a pak jsme šli na bazén.  

Ve středu jsme měli na programu výrobu olivového oleje a výrobu vína. Pak jsme jeli do Edii.

Ve čtvrtek jsme měli prezentace na biodiverzitu.Na plakáty jsme stručně napsaly výsledky analýzy a plakáty jsme vyvěsily. Dále nás žáci provedli školou. Zhruba po hodině a půl jsme měli rodinnou party,  kde jsme měli všichni společnou večeři.

V pátek jsme se převlékli do různých kostýmů na téma biodiverzita (děti byli převlečeni za různý hmyz, kytky, medvídky, tygry…) a vyrazili jsme na pochod městem.

V sobotu jsme měli prohlídku Lisabonu a večer jsme letěli domů. Moc se nám tam líbilo.