Mezinárodní projektové setkání v Německu

     Setkání proběhlo od 13. do 17. dubna 2015.  Naši školu reprezentovali 3 učitelky a 2 žákyně. V průběhu pětidenního setkání jsme se seznámili s německou školou a systémem vzdělávání, navštívili jsme jejich vyučovací hodiny, porovnávali analýzy škol na téma energie a čerpali nové myšlenky a inspirace. Žáci partnerské školy si připravili projekty na téma energie a životní prostředí. Navštívili jsme Klimahaus ve městě Bremenhaven, elektrárnu na bioplyn Udo Martens, seznámili se s fotovoltaickým systémem v jejich městě Bassum a v ekocentru RUZ Hollen jsme si prakticky vyzkoušeli některé přístroje a měřili jejich spotřebu. Při setkání na radnici nám představili agendu 21 pro jejich region. 
 
     Jednotlivých aktivit se kromě partnerů projektu ITTH zúčastnili i zástupci regionálního tisku, představitelé města Bassum, poslanec německého parlamentu a rodiče žáků. 
 
     Zhodnocení jednotlivých aktivit v rámci návštěvy proběhlo za podpory dopředu připraveného online evaluačního dotazníku, ve kterém všichni zúčastnění vyjádřili svůj názor na jednotlivé otázky. Výsledky dotazníku jsou k nahlédnutí na webové stránce projektu.  
 
     Ze setkání jsme vytvořili prezentaci, kterou můžete shlédnout zde:  Německo - prezentace o pobytu: https://1drv.ms/1oDdqTG
 
     Fotografie jsou k nahlédnutí na: itth.webnode.cz/gallery/project-meetings-photos/germany-2015/
 

Téma setkání: ENERGIE

     Na setkání se chystal opět celý Ekotým a nejvíce 2 žákyně a 3 paní učitelky, které zastupovali naši školu. Museli jsme mýt připravenou prezentaci s odpověďmi na 13 otázek, které se všechny týkaly úspor energie.
 
     Naše prezentace v češtině je tady: https://1drv.ms/1oDdjr6
Paní učitelka s pomocí žáků vytvořila i stolní hru Riskuj, kterou jsme testovali na schůzce Ekotýmu. Hra se nám v češtině líbila. Zvládli bychom ji všichni i v anglické verzi?
 
     Součástí bohatého programu byly prezentace zabývající se problematikou využívání energie a možnostmi její úspory ve školách. Velmi zajímavé bylo setkání se členem německého Bundestagu Axelem Knoerigem, který promluvil o důležitosti využívání obnovitelných zdrojů energie a plánech na jejich široké využití v Německu v dalších letech. Na toto téma si studenti maturitních ročníků hostující školy připravili projekty, které tuto problematiku velmi názorně představily. Zahanbit se nenechali ani žáci nižších ročníků, kteří si rovněž připravili menší praktické projekty. 
 

V čem jsme se inspirovali 

A.      Velice se nám líbila forma, kterou prezentovali žáci maturitních ročníků svoje projekty na různá globální témata. Také nás zaujal dotazník,  kterým se všichni účastníci mezinárodního setkání zapojili do hodnocení žákovských projektů. Dotazník je ke stažení zde:

B.      Na setkání v Německu jsme zjistili, že jsme  školami, spolu s Lotyši, které v zimě nejvíce vytápí a to až na 25°C. Němci a Fini topí pouze na 21°C a v Portugalsku a na Maltě mají ve škole někdy i 16°C, protože žádné topení nemají. Měli bychom se v zimě víc obléci a trochu ubrat na termostatických hlavicích radiátorů, abychom tolik neplýtvali energií. Budeme otužilejší a určitě i zdravější.

C.      Od člena německého Bundestagu Axela Knoerigema jsme se dozvěděli, kolik energie získává Německo z obnovitelných zdrojů a jaká je jejich vize do budoucna.  Velice nás nadchla exkurse do elektrárny na bioplyn. Určitě bychom měli umožnit více exkurzí žákům naší školy do podniků, kterým není lhostejná naše planeta a jejich přístup je v rámci pravidel udržitelného rozvoje.

 

Co jsme už zrealizovali

A.      Na 3. Žákovské environmentální konferenci, která se konala 15. 5. 2015 jsme prezentovali žákovské projekty stejnou formou, která nás zaujala v Německu na mezinárodním setkání členů projektu ITTH. Projekty žáků ze 7.A,  kteří na nich pracovali v hodinách výchov ke zdraví a doma,  byly na téma „Svět v jídelníčku“. Žáci byli rozdělení do 6 skupin a každá zpracovávala jeden ekologický problém, který je spojen s pěstováním kakaa, sóji, nebo kávy. Na konferenci si donesli své 3D makety, které daný problém znázorňovaly a rozmístili si je na jednotlivá stanoviště na školní zahradě.  Účastníci konference pak již jen procházeli po skupinkách a nechávali si danou situaci spojenou s pěstováním a dovozem surovin až k nám vysvětlit. Informace, které jim žáci podali, využili při vyplňování testu, za který byli ti nejlepší oceněni. Informace a inspiraci pro tuto aktivitu nám poskytla kniha Udržitelný rozvoj z edice E – DUR, kterou vydalo CEA Sluňákov.

B.      Více šetříme energií

C.      Spolupracujeme s Meoptou.

  Postřehy žáků ze setkání

Pája Barboříková: 

Dne 11.4. 2015 jsme se s Ájou Juhászovou ze 7.A a p.učitelkami vypravily do Německa. Vyrazily jsme sobotu pozdě v noci, abychom celý program stihly. První přestupování bylo v Brně na nádraží. Chvíli jsme čekaly na vlak. Ručičky hodin ukazovaly, že se blíží čas odjezdu. Vzaly jsme kufry a všechny věci a šly na nástupiště, kde jsme nastoupily na lůžkový vlak. Noc pro mě byla hodně vyčerpávající. Každou hodinu jsme se probouzela a převalovala. A když jsme se s Ájou probudily a odtáhly závěsy, ozářilo nás světlo. Byly jsme rády, že už za chvíli budeme z vlaku venku. Cesta byla celá náročná! Hodně jsme sobotu i neděli cestovaly a prohlédly si památky.  V pondělí začínal program projektu. Setkaly jsme se s Karolinou u hlavní brány na nádraží Hamburgu. Vlak nás odvezl do centra Klimahouse. V tomto centru bylo ukázané, jak je zeměkoule rozdělena na jednotlivé typy krajiny. Bylo to nejkrásnější centrum, co jsem kdy viděla. Po 2hodinách chůze jsme se zastavily na výborný oběd. A po obědě už jsme se zvedly a šly dále. A už jsme se řítily do rodin. Já jsem bydlela u sedmnáctileté Lary. Spolu jsme si dobře rozuměly. A byla jsem za to ráda. Její maminka mě velmi dobře pohostila. A mám na obě ty nejkrásnější vzpomínky.   
Další dny jsme chodívaly do školy. Studenti nám ukazovali jejich školu a co se jim povedlo na škole zdokonalit. Vzali nás do jejich vyučovací hodiny. Jsou od našich rozdílné. Po 2hodinách strávených na hodině matematiky, jsme někteří odešli na radnici, aby nás přivítali. Udělali jsme si před Radnicí společnou fotku. A potom následovala krátká prohlídka městečka Bassum. V dalších dnech jsme navštívili ekologické stanice a jednu eko farmu. Ve čtvrtek jsme šli ještě já, Ája, Lara a Mishell a její bratr Muris na bowling. Hodně jsme si to užili a poznali se ještě více. Poslední den v pátek jsme byli trochu smutnější, už to byl poslední den, co jsme byli všichni spolu. Večer byla rozlučková párty a poděkování.

A v sobotu už na nádraží jsme se s holkami rozloučily, objaly se, popřály si, ať se nám daří. Na cestě zpět jsme si prohlédly Berlín. Obešly jsme pár památek a vyrazily konečně na vlak.  Noc jsme strávily se v lůžkovém vlaku do Brna a poté nás odvezlo auto do Přerova. A konečně domů. Projekt Erasmus+ je velmi dobrá zkouška do života. Získáte lepší znalosti anglického jazyka, zanecháte po světě kontakty na nové známé a dozvíte se mnoho o historii a kultuře daného státu. Týden v Německu byl nejlepší a krásně jsme si ho všichni užily!!