Mezinárodní projektové setkání na Maltě

Tentokrát na pracovní setkání od 18. – 22. dubna 2016 odletěly 3 učitelky a vybraní Ekotýmáci  1 chlapec a 1 dívka. Pracovali jsme na tématu Odpady v chlapecké škole De La Salle College v městečku Il-Birgu. Je to křesťanská škola, která má 3 části: Junior School, pro kluky do přibližně 11 let, což odpovídá našemu 1. stupni ZŠ; Senior School, kam chodí chlapci do cca 16 let a potom tzv. Six Form, kde další 2 roky studují kluci i dívky.

V průběhu pětidenního setkání jsme se seznámili s maltskou školou a jejich systémem vzdělávání, navštívili jsme jejich školní budovy a krátce nahlédli také do jednotlivých tříd. S partnery projektu jsme porovnávali analýzy škol na téma odpady a čerpali nové myšlenky a inspirace. Žáci partnerské školy si připravili projekty na téma Odpady. Součástí našeho setkání bylo také slavnostní otevření výstavy Unesco. Během týdne jsme navštívili zajímavá místa Malty. Dozvěděli jsme se nové informace o způsobech a možnosstech druhotného využití odpadu a viděli praktickou ukázku rekultivace území, které bylo původně skládkou odpadu. Navštívili jsme místní Ekofarmu a solná pole na ostrově Gozo. Mohli jsme také obdivovat místní kulturu a památky.

     Jednotlivých aktivit se kromě partnerů projektu ITTH zúčastnili i zástupci národního koordinátora Ekoškoly na Maltě, představitelé organizace
     UNESCO a rodiče žáků a veřejnost. Slavnostní setkání doprovodila v úvodu vojenská hudba Malty.
 
     Zhodnocení jednotlivých aktivit v rámci návštěvy proběhlo za podpory dopředu připraveného online evaluačního dotazníku, ve kterém všichni
     zúčastnění vyjádřili svůj názor na jednotlivé otázky. Výsledky dotazníku jsou k nahlédnutí na webové stránce projektu.
 

Téma setkání: Odpady

 Na setkání se chystal opět celý Ekotým a nejvíce 2 žáci a 3 paní učitelky, kteří zastupovali naši školu. Museli jsme mít připravenou prezentaci s odpověďmi na 13 otázek, které se všechny týkaly způsobu nakládání s odpadem a možnostmi jeho využití.
 

V čem jsme se inspirovali

 

Co jsme už zrealizovali

Postřehy žáků ze setkání

Setkání na Maltě s projektem IT ´S TIME TO HELP

        Na Maltu jsme přiletěli v neděli večer. Ubytovali jsme se přímo v jejich škole, kde mají část vybavenou pokoji pro 2 osoby s patrovou postelí a umývadlem. Sprchy a záchody jsou společné.

    V pondělí nás naši hostitelé provedli svou školou. Dozvěděli jsme se, že škola je tradiční, je hodně stará, založena v roce 1939, ale na druhou stranu se nebrání ani moderním věcem. Například tam mají moc pěkné hřiště, které dopoledne slouží škole a odpoledne tam trénují fotbalisté z Malty. Ve škole mají také kluby pro bojová umění, judo, ale i taneční klub. Přivítal nás i pan ředitel školy, Brother Director Martin Borg. Je to asi devadesátiletý pán, člen řádu Svatého Jana.

    Během setkání jsme reprezentovali nejen naši školu, město i republiku jako „Ekotýmáci“ z Přerova z České republiky. Seznámili jsme je s naší školou a naši žáci rovněž prezentovali ekoškolí analýzu na téma: Odpady,  kterou jsme poctivě připravovali a zpracovali ve formě prezentace. Dozvěděli jsme se, jak nakládají s odpady v našich partnerských školách, čerpali inspirace a hlavně, dozvěděli jsme se, jak je to s odpady na Maltě. Malta je hodně skalnatý ostrov, a proto není možné neustále produkovat odpady bez rozmyslu. Mají propracované hospodaření s odpady. Třídí je, zpracovávají, a ještě navíc jednotlivé, vyseparované složky prodávají do jiných zemí Evropy, kde jsou následně zpracovávány jako druhotné suroviny. Navštívili jsme také jejich „sběrný dvůr“ v Sant´ Antnin, kde jsme viděli, jak bývalou skládku zrekultivovali a upravili na odpočinkový park pro rodiny.  Teď se tam nachází různá hřiště pro děti, pro dospělé slouží místa s posilovacími stroji a  cvičebním nářadím. Součástí je minizoo, kde chovají maltézské kozy a slepice. V Sant´ Antnin mají vzdělávací centrum, kam jezdí žáci z různých škol. Také se snaží o zvýšení třídění odpadu na Maltě, produkují kompost a energii z odpadu, a také zaměstnávají lidi. Moc se nám líbila prohlídka jejich ekofarmy na ostrově Gozo a jejich tradiční způsob získávání soli z mořské vody.

    Maltská kultura má velmi staré kořeny. O čemž jsme se přesvědčili při návštěvě Hagar Quim, což je velmi starý chrámový komplex na jihu Malty, naproti malinkému ostrůvku Filfla a datuje se až do 3 600 let př. n. l. Navštívili jsme i Mdinu, jejíž kořeny sahají až do 700 let př. n. letopočtem, která byla kdysi hlavním městem Malty. Teď se jí říká „tiché město“, protože je tam téměř zakázaná doprava.  Nakoukli jsme i do slavné katedrály svatého Pavla.

Naši Maltští kamarádi si s tématem našeho setkání dali práci. Pracovali s tématem Odpady od začátku  školního roku a připravili pro nás krásnou UNESCO výstavu, kterou slavnostně otevřel profesor Paul Pace. Každý ročník Junior school zpracoval odpady jiným způsobem. (např.vyráběli hračky z odpadu, hudební nástroje, rodiče spolu s dětmi tvořili modely a jiné výrobky) A co nás nejvíce okouzlilo? Šesťáci, kteří nám zahráli divadlo tom,  jak 4 bratři rozbili hračky, ale dědeček je nevyhodil. Naopak, opravil je, aby se s nimi dalo dále hrát.

      Zhodnocení jednotlivých aktivit v rámci návštěvy proběhlo za podpory dopředu připraveného on-line evaluačního dotazníku, ve kterém všichni zúčastnění vyjádřili svůj názor na jednotlivé otázky. Výsledky dotazníku jsou k nahlédnutí na webové stránce projektu.  

Ze setkání jsme si přivezli spoustu dobrých nápadů a inspirace do naší další práce.

     Fotografie ze setkání jsou k nahlédnutí zde:  itth.webnode.cz/gallery/